Štěně (jak nedělat sluhu)

Byl nebyl jeden dvorek a na něm štěně. Malé a roztomilé. Tak mu to alespoň všichni tvrdili. "Jen počkej, až vyrosteš!" "Na to jsi ještě malé!"

Jak štěně rostlo, měnily se i hlasy kolem: "Snaž se trochu!" "Ty jsi ale trdlo!" "Snad jednou přijdeš k rozumu."

Štěně zkrátka na mnoho nestačilo a spoustu toho nevědělo. Alespoň, že jsem roztomilé, řeklo si. A čekalo, až z toho ostatního vyroste.

Jednou takhle (zakázaně) rylo nosem v hlíně, když v tom se cosi vyvalilo ven. "Kdopak jsi?" písklo štěně. "Já jsem had!" prohlásila rozhodně žížala. "A nekousneš mě?" škemralo štěně. Bylo přeci jen malé a hloupé - a to pozná každý had, že jeho snadno dostane. "Hm, zatím ne, ale jen když mi ..."

Kos svrchu zaujatě pozoroval velkého bernardýna, jak tancuje kolem žížaly. Poroučela, naparovala se. Je to ještě štěně, hm, ale dvacet kilo už má. Proč jí nedá Zdrávas? Už se na to nemohl dívat. Prostě šel a žížalu slupl.

"Co jsi to provedl?" utrhlo se na něj štěně. "Koho teď budu poslouchat?" Konečně měl někoho, kdo mu řekl, co a jak má dělat. A v nestřežené vteřině o svého vůdce přišel. Co si teď počne?

Kos vyvalil na bernardýna oči. To se mu snad jen zdá. Vždyť ho zachránil před bludem! "Víš co, vyhrab si jinou žížalu!" Příště se do toho nebude plést. Holt hloupý pes.

mt

Paralely  čím koho osloví, pro něj to pravé ...

Jak nedělat sluhu:

 • Všeho do času
  Co platilo včera, dnes už platit nemusí
 • Kdo Ti leze do hlavy
  Čemu uvěříme, podle toho se chováme
 • A proč Ti leze do hlavy
  Čemu to slouží?

Jak složit službu:

 • Co to dává
  Neděláme nic, co nám něco nedává. Co nám to dává? Dejme si to jinak.
 • Netlačit na pilu
  Když není druhý připraven, i dobrá rada či pomoc může být nakonec medvědí službou, pro nás. Nejít na to hr.


Pohádky nám napoví, co se to děje, kudy a jak dál  >>>

Chcete novou pohádku či paralelu?

Prosím, zde do políčka ZADEJTE SVŮJ EMAIL.

Tak Vám budu moci posílat upozornění na novinky, tedy nové články blogu, pohádky, a případné další podněty pro sebepoznání ↓↓↓

Kouč a pohádkář Martina Dobešová
PhDr. Martina Dobešová, Ph.D.
Ráda čtu Martininy paralely i Zlaté pohádky. Vždy mě spolehlivě rozpřemýšlí nad tím, co právě potřebuji. Martina je prostě kouzelnice.
Lenka VornhagenPersonalista na volné noze & Kouč ~ mamyvpraci.cz