Koučink

Jak zdolat svůj útes

"Na každou situaci jsme již nějak připraveni. A na každou existuje řešení. Jen jej nahlédnout a uchopit, tedy skutečně přenést do svého života."

Někdy řešení situace nevidíme. Tápeme, jak z toho ven, házíme flintu do žita:

 • Je za tím naše myšlení. Naše mysl automaticky vybírá, na co a jak zareaguje. Něco nás zkrátka ani nenapadne!
 • Mysl nás také chrání před nebezpečím, tedy i před nevyzkoušenými cestami pro řešení situace.

⇒  Proto někdy nevidíme cestu ven. Ale jen prohlédnout nestačí. Sebe-poznávat se můžeme do nekonečna! Jde o to i skutečně vykročit jinou cestou a upevnit návyk nový, v myšlení i v činech. Podívejte se na 4-minutové video, jak to vlastně funguje: ↑↑↑

Získejte nadhled, sílu a oporu

Možná teď stojíte na rozcestí. Nebo se potýkáte s něčím, co je větší, než jste čekali. Přitom jste rádi samostatní, zvyklí si vždy už nějak poradit. Ale tentokrát to nějak nejde.

Co kdyby jste

 • získali jistotu v tom, jak situaci uchopit, jak na to jít
 • skutečně dosáhli vysněné změny, v práci, ve vztazích, ve svém osobním životě
 • začali si fandit?

Podle Mezinárodní asociace koučů (ICF) 80% koučovaných hlásí: 

 • větší sebevědomí, seberealizaci
 • zlepšení komunikace a osobních vztahů
 • vyšší výkon v práci

 Staňte se svým fanouškem a přestaňte si dávat příkazy 

Díky koučinku s Martinou jsem se posunula o obrovský kus v situacích, které jsem řešila roky, byly pro mne nepřehledné a nemohla jsem se pohnout z místa. Martina má úžasný dar empatie, schopnost se na mě naladit a vystihnout podstatu problému. Dokázala mě navést tak, abych se v situaci zorientovala a našla cestu z bludiště.
Blanka MakoňováPodnikatelka

Za oka-mžik v cíli

Skutečná změna si žádá vytrvalost a soustavnost. Třeba když toužíte na klavíru zahrát Mozarta, jednou sednout za klávesy nestačí, takové zázraky se nedějí :). Jde o to začít u něčeho lehčího, třeba u Pec nám spadla, postupně jít hlouběji a dál, a přitom mít stále před očima ten vytoužený cíl, ze své cesty nesejít.

A není to nekonečný proces: zásadní změna se odehraje do pouhých 3 měsíců. Během jara, léta, podzimu ... Budete jinde, v přemýšlení  i fakticky. Změna se zhmotní, stane se.

⇒  Za pouhého čtvrt roku, až se otočíte, zjistíte, že jste tam, kde jste chtěli být. A budete na sebe pyšní.

⇒  Chcete tam být dřív? Je tu cesta: můžete uchopit své dilema, zapeklitost, v řádu minut. Že to řešíte věky? Tak to jste napřed. To nám to půjde raz dva. 

Martina má neuvěřitelnou schopnost vystihnout podstatu v několika slovech a jde hned do hloubky. Umí vám dát takovou zpětnou vazbu, která vás nejen posune dál, ale zároveň vás motivuje a vy objevíte vlastní netušené zdroje.
Marie HaklováLittle Bears

Kde je vůle, tam je cesta

 • A co když nevíte, co chcete? Nemáte cíl?
 • A co když to víte, ale stojíte na místě a hubujete se za to?
 • A co když to víte, kráčíte, ale stále se točíte v kruhu, zaměstnává Vás něco, co nikam nevede?

 Stačí jen jediné: rozhodnout se.

Pakliže se rozhodnete s tím skutečně něco udělat, ukáže se cesta.

Cesta přesně pro Vás, kterou zvládnete, užijete si ji a kterou sami u sebe spolu se mnou objevíte. Jen, stejně v pohádkách, to bývá ta neprozkoumaná třetí pěšinka. Jen žádný strach, provedu Vás jí, ani se nestačíte znovu zaseknout. Stačí jen sebrat odvahu a vyrazit.

Tu cestu, směr i tempo volíte Vy. Jdu s Vámi a držím směr. Hecuji. Nabízím jiný pohled. Kladu otázky. Pomáhám tím, že přemýšlím a vidím jinak. Stávám se prodloužením Vaší mysli, ozvěnou, co přináší nové odpovědi. Náhle nahlížíte a konáte jinak, než jste byli dosud zvyklí. Kráčíte jinudy a posouváte se dál.

A pak se to stane - skutečně dojdete do cíle. Jste na sebe hrdí. A co víc, když jste zvládli tohle, tak to příště dokážete znovu. 

 Víte už, jak na to, nesednete jen tak na lep a máte tu sílu. 

Díky koučinku s Martinkou jsem přišla na to, jak řešit situace, které pro mne byly neřešitelné a dostávaly mne do negativních nálad. Naučila mne jak mít situaci pod kontrolou, cítit se v ní dobře a hlavně, co pro mě bylo nejdůležitější dát si cíl a splnit ho tou nejpohodlnější cestou. Úžasné byly vizualizace, kterým jsme se často nasmály a čerpám z nich vždy, když mám pocit, že si nevím rady.
Gabriela DolenskáKlientka

Zažít to nanečisto a pak i doopravdy

Záměrně říkám, "ukáže se cesta", "uvidíte": při koučinku používám často metafory, slovní i ty obrazné, co se objeví za zavřenýma očima.

 • Mysl myslí v obrazech. Však dítě zpočátku mluvit neumí, až postupně si k určitému obrazu přiřadí pojem, třeba za strom dosadí obraz borovice. Myslíme v obrazech, situaci vnímáme jako obraz, fotku, film, kterou si až pak logicky vysvětlíme ...
 • Do slov si ty představy překládáme. A přitom je i interpretujeme, dáváme jim význam, smysl. Mysl nám říká, co si o tom obraze máme myslet.
 • Ta mysl ale není zcela "naše". Mnohdy to s námi v duchu mluví někdo jiný, ten, jehož názory jsme přijali za své. Je to názor našich blízkých, našich vzorů. Hodnotíme sebe a situaci jejich očima a očima svého "lepšího já". Ozývají se i naše výčitky z minula či strach z toho, co možná bude. Zkrátka vidíme sami sebe očima toho, kým bychom chtěli či měli být.

 Jde o to, čeho si všimnete a jak si to vyložíte. Co si dovolíte a co si už nedokážete představit.

V jedné chvíli ke mně přišla Tvá pohádka, jednoduchá, krátká, ale naprosto paralelní k mé situaci. Prosté vysvětlení, které se mě jemně dotýká. Tvé pohádky jsou pro mě takovým pohlazením a uklidněním. Dodávají mi sebedůvěru.
Jana ŠulováŽivelné omalovánky

Jak koučink probíhá

Koučink může mít v zásadě dvě podoby. Obě ovšem předpokládají, že chcete jít do sebe. Je to zkrátka dřina.

 • Nejde o nic méně než o změnu návyků, jak uvažujete a jak konáte.
 • Výsledkem koučinku je pak trochu jiný člověk ... a co mě na tom nabíjí: sebe-vědomý člověk, který se má více rád, lépe si rozumí a dokáže skutečně kráčet zvoleným směrem.
 • Dilema
  První podobou je dilema. Jedná se o určité téma, problém, zapeklitost, kterou chcete rozlousknout. Třeba "Jak posunout mé podnikání", nebo "Jak mít lepší vztah s dětmi", či "Jak konečně říct, co mi vadí". Většinou si ho takto nepojmenujete :). Prostě řešíte stále dokola něco, co Vám nedá spát. A ano, dilema lze vyřešit v horizontu minut.
 • Změna
  Říkám tomu "změnový koučink". A je prostě úžasný. Člověk rozkvete jako růže z poupěte. Možná to zní jako klišé, ale opakovaně jsem to viděla. Někdy přijdete s dilematem. A odejdete s tím, že víte, jak na to. Ale to téma je jako "cibule" - zvládnete jednu vrstvu a otevře se druhá, hlubší. Anebo tápete, co to Vaše téma vlastně je! Necítíte se dobře a nevíte, jak to uchopit. V obou případech je to jako volání po změně. Buď a nebo. Můžete si udělat projekci, vylajnovat koleje, jak to bude vypadat za pár let, když to takto půjde dál. A pak se rozhodnout, jestli to tak chcete, anebo z toho vlaku vystoupíte. Ale co by bylo pak? Tam to neznáte! Ten strach je paralyzující. Máte chuť se mu vzdát. Přijmout za své ta tvrzení, kterým se bráníte. Ale nebojte, krok za krokem proklestíme tu cestu. A hlavně, už jste udělali první rozhodující krok - přiznali si to. Vše ostatní zvládneme ... Co?
 • Najít se
  Mít prostor pro sebe, najít svou seberealizaci, vlastní uplatnění
 • Mluvit s pochopením
  Zvládnout svou komunikaci a jednání s lidmi, na kterých Vám záleží, nebo s těmi, kdo Vám umí zatopit
 • Projít změnou
  Ustát změnu v jakékoli podobě (kariéry, vztahů, zaměření)
 • Zvládnout lidi a úkoly
  Po svém uchopit řízení týmu lidí nebo náročného projektu
 • Chytit druhý dech
  Rozjet a prohloubit vlastní podnikání
Martinu a její moudrost jsem sledovala delší dobu na pohádkách, které píše. Když jsem pak přišla do bodu ve svém podnikání, kdy jsem se měla rozhodnout kudy dál, měla jsem tu čest okusit její úžasný přístup na vlastní kůži. Konzultace proběhla přes Skype. Již od první chvíle jsem byla v profi rukách. Vedla mě jemně, nenásilně ale moudře. Pomohla mi pochopit, kdo vlastně jsem a uchopit danou situaci pevně do svých rukou. Díky přesně řízené konzultaci byl tento koučing velice efektivní nejen pro můj byznys, ale také pro můj osobní život.
Zuzana WalshLektorka angličtiny

To zní dobře, ale mám ještě otázky ...

Jak dlouho koučink trvá? 

 • Dilema se osvědčilo řešit ve 2-hodinovém časovém bloku. To je maximum, kdy se mysl se dokáže plně soustředit. Některá dilemata jsou řešitelná do půl hodiny ... ale to nikdy nevíme dopředu. Většinou si ten čas užijete plně. 
 • Změnový koučink probíhá ve 12ti až 18ti sezeních, která máme každý týden. Když nám do toho něco skočí, tak maximálně do 2 týdnů se vidíme. Proč? Protože ty staré neuronové spoje v hlavě nespí. Lákají Vás hodit flintu do žita. Pro vytvoření nového návyku je třeba soustavně kutat novou cestu, vytvořit a upevnit nové neuronové spojení, kterému dáte přednost před tím starým návykem.
 • Na změnovém koučinku probíráme vždy 3 témata, ne jen jedno. Proč? Témata jsou jako tři zapřažení koně do vozu: táhnou Vás stejným směrem, podporují se. Je pak málo pravděpodobné, že zapadnete do stejné jámy. Tak třeba téma Vašeho podnikání souvisí s tématem Vaší komunikace a s tím, že váháte, jak je propojit s rodinou ...
 • Každým naším sezením jdeme hlouběji.
 • A z každého si odnášíte cennou lekci, kterou si hned vyzkoušíte i v praxi.

Nevadí, že bydlím daleko?

 • Vidíme se osobně, setkáváme se přes video-hovor (Skype, Messenger), nebo se slyšíme přes telefon - telefonní koučink je skvělý v tom, že jste "u sebe", soustředíte se plně na své myšlenky. A pak, mám prý krásný hlas :)

Co když to chci nejdříve jen zkusit?

 • Většinou dochází ke kombinaci všech možností. Mnohdy si ochutnáte řešení svého dilematu, zafunguje to a přeskočíte do koučinku. Nebo začnete s business koučinkem a ten přejde v osobní změnu.
 • Rádi mne vidíte osobně, popravdě, já na místě kreslím, co říkáte ... Ale jednou nestíháte, a tak si zkusíte koučink z domova přes monitor, nebo přes telefon při přesunu domů z práce. A najednou zjistíte, že i to funguje, že jde jen o to dát si 90 minut 2x do měsíce pro sebe.
 • Na úvod máte hodinu pro sebe zdarma, abyste si to vyzkoušeli a mohli se v klidu rozhodnout

  Můžete si vyzkoušet, s kým máte tu čest a zda je to pro Vás to pravé ořechové

Na osobní koučing s Martinkou jsem se vždycky těšila, přišla v dobré náladě, na stůl vyndala blok a plno barevných pastelek. Ráda jsem sledovala, jak kreslí moji postavičku a vše co se kolem ní děje :-). Bohužel z časových důvodů jsme musely přejít i na video koučing nebo na koučing jen po telefonu. Slovo bohužel, vlastně není na místě, protože ač jsem se toho bála, že přijdu o osobní kontakt, že se nebudu umět soustředit nebo že neuvidím její malůvky, tak mohu říct, že jsem se po telefonu více dokázala soustředit sama na sebe, více jsem se do sebe ponořila, vnímala jsem své pocity a měla jsem pocit, že si vše lépe pamatuji a doslova ,,kóduji", v mysli. Proto vřele doporučuji, pokud nemáte čas, nebojte se využít koučing s Martinkou po telefonu nebo videu.
Gabriela DolenskáKlientka

Cena za změnu

 • Cena akreditovaného kouče je 3.000 - 6.000 Kč za sezení. Nevěříte? Podívejte se na doporučení České asociace koučů >>> 
 • Pakliže Vám někdo nabízí nižší cenu a k tomu "řešení" Vašich problémů, je to přinejmenším podezřelé. Proč? Protože dostat naservírované hotové řešení neznamená, že se posunete dál. Je to jen další z podnětů, námětů, směrů, kterým se můžete dát. Vaše návyky zůstaly nedotčené. Jen jste zaplatili za další z bezpočtu podnětů. A ať Vás nemate ani označení "kouč". Je trenér a trenér. I zde se hraje dvojí liga. A proč to píšu? Protože mě to trápí. Rádoby koučové kazí řemeslo. Býváte pak per plex s toho, co vše spolu zdoláme.
 • Připadne Vám to drahé? Pominu investice a osobní pády, které opravdový kouč musel vložit do toho, aby jím byl. Je to o Vás - to Vy se rozhodujete pro kvalitu. Pro změnu. Pro investici do sebe. A jestli to myslíte vážně, pak máte ode mě 30ti denní záruku na vrácení investovaných peněz, pokud můj koučink nesplní Vaše očekávání. Protože to, co Vy investujete do řešení pro sebe, já přinejmenším dávám rovněž. 
 • Dilema
  2 hodiny na Vaše téma ohledně vztahů, změny, seberealizace, aj. Cena 2.500 Kč.
 • Změnový koučink
  Cena 2.500 Kč za 90 minut koučinku. Doporučuji minimálně 6 sezení. (maximálně jsem měla 18). Vždy hradím naše první a poslední setkání - zaměření a ukotvení. Z té řady sezení tedy máte 2 zdarma. Tato dvě hlavní sezení trvají každé 2 hodiny.

  Máte úvodní část zdarma a můžete se rozhodnout, zda Vám to sedne a jdete dál.

 • Pokaždé, když odcházím s batohem a igelitkou z obchoďáku, říkám si, že vyřešit zapeklité dilema za tyhle podobné peníze stojí. 
 • A koučink? Byla jsem ve Vaší situaci. A koučink mi pomohl, moc. Říkám si, že je to jako odjet na dovolenou k moři. Jenom z té obvyklé dovolené zůstanou fotky a z této zůstane jiný člověk... Vy.
 • Koučink si můžete dát do nákladů podnikání
 • Koučink Vám může hradit zaměstnavatel v rámci tréninků
 • Že to platíte Vy? Príma. Pak se můžete spolehnout jen na sebe a nikomu dalšímu neskládat účty. Je to investice, co se vrátí. Dodnes mne těší objednávka od manžela pro koučink své ženy. Chtěl jí pomoci, aby se našla a ona si koučink zaplatila sama. Aby se našla.

Ve skutečnosti to funguje tak, že mi záleží to na tom, kdo je mým koučovaným. A pokaždé se ptám, kolik do toho dá. Co je pro někoho málo, je pro druhého moc. Cena je tedy na Vás. 

Martinko milá, je na této stránce všechno a mnohem víc, co jsem s Tebou dnes prošla, nadhled, pozorovatel, opora, cesta, projasnění... já nemám co doplnit a dodat. Moc se mi líbí, jak a co nabízíš. Má to úroveň, je to jasné, vzdušné, to mě jaksi uklidňuje. Už od začátku, kdy jsem si všimla, jaké máš stránky. Fakt není co dodat. Všechno, co tu píšeš a ještě víc jsem s Tebou dnes prošla. Děkuji moc!
Jana ŠulováČtenářka a klientka, co si to zažila

Kouč Dr. Martina Dobešová, reference od Blanka MakoňováCo o investici do koučinku se mnou říká klientka Blanka Makoňová, blankamakonova.cz, si poslechněte zde:

Vykročte novým směrem ...

 • Možná snižujete váhu své potřeby, problému, své maličkosti. Však to už nějak dáte.
 • Točíte se v nekonečném kole podnětů, co ještě vypilovat, poznat, zjistit, abyste se posunuli. A mezitím skutek "utek".
 • A možná se jen ostýcháte.  

To jsou známé pasti, jak odkládat řešení, na lep jim spolu nesedneme. Chytneme problém za pačesy. Možná Vás až udiví, jak rychlé je pak to řešení. Teď stačí udělat jediný krok - napsat mi nebo zavolat. Když nebudu v tu chvíli u telefonu, zavolám zpět. Emaily odpovídám do druhého dne. 

Zavolejte, napište :)

Mám radost z Vaší odvahy.
Uvidět a dojít dál, 
PhDr. Martina Dobešová

Kouč Martina Dobešová - řízení s vedením paralel
Konzultace s Martinou? Jak to popsat? Slova nestačí. Pro mě to bylo něco jako představení, příběh. Martina mě odvedla od mých starostí a problémů do pohodlného sedadla v hledišti. Usadila mě, nohy mi podložila měkkým teplým koberečkem, uklidnila mě, podala hřející hrnek s čajem. A pak jsme se spolu dívaly na můj příběh. A teď ho znovu vidím a kdykoliv se na něj můžu znovu podívat. Je to jako kouzlo. Díky Martině jsem získala odstup od problému, nadhled nad situací, naučila jsem se stát se pozorovatelem, který racionálně přistupuje, řeší jen to podstatné. Přestože Martinu vnímám hlavně jako pohádkářku, která s fantazií provádí příběhem, dostala mě nohama na zem, ukotvila a díky ní vidím cestu k realizaci svého záměru. Naučila mě přijmout a pochopit svůj strach. Vyjasnila se mi i spousta dalších věcí a jinak teď vnímám své překážky. Ne jako blok, balvan. Ta překážka je vlastně brána. Vím, kudy jít a vidím směr přímý a jasný.
Jana ŠulováŽivelné omalovánky