V terapii se léta úspěšně používají psi. Vznikl i odborný termín, canisterapie. U nás zatím pomálu rozšířená, zato za oceánem velebená, je terapie pomocí koní. Řekněme equiterapie.

Kůň je lovné zvíře. Na rozdíl od psa, dravce, kterého dovedeme jako také-šelma „pochopit“, se kůň jen tak obloudit nedá. Neudělá nám něco po vůli jen tak, za odměnu. Hlídá si to své. Hlídá si svůj prostor. Možnost odejít.

Napojit se na osmisetkilové zvíře tak, aby k Vám přišlo, aby se rozeběhlo či zastavilo, aniž se bojí či Vás ohrožuje, to je Zážitek.

Úplně cítíte ten přelom, ten bod, kdy se to najednou „samo“ stalo. A víte, že to samo není. Že to Vy jste něco udělali jinak … A toužíte být takoví napořád.

Kolem koní se pohybuje spousta lidí. Někteří si na nich léčí své sebevědomí. Ve zlém – ukazují, kdo je tady pán, i v dobrém – hledají porozumění. Mnozí sobě a druhým něco dokazují – jak jsem ho zkrotil, jak jsem to skočil, zkrátka „hele, jak jsem dobrej“. Kyvadlo vah jde z extrému do extrému: z ostychu před koněm k nadšení z jeho porobení. A je tu i spousta těch, co si koně polidšťují, dokonce na ně i šišlají.

Ale je tu také pár. Jsou tu dva. Partneři. Dvounohý a čtyřnohý. Splývají v jedno jako kentaur. Kůň i člověk reagují společně i na pouhou myšlenku. Kůň se podvolí, protože je v bezpečí. Člověk se uvolní, protože je přijat. A oběma je spolu dobře. Je to spolu Zážitek.

Když se pak setkáte se svým koněm a on je ten den toporný, víte, že Vám zrcadlí cosi o Vás, že to Vy jste toporní a on je proto na pozoru. Když jste roztěkaní, i on je roztěkaný, snaží se zaměřit Vaši pozornost. Když jste naštvaní, jde Vám z cesty. Ukazuje svým chováním, co změnit … na sobě.

Tyto zážitky a poučení z nich je velmi silné. Dostanete lekci. Od moudrého učitele. Nesete ji pak sebou do jiných situací.

Třeba pak snadno zdoláte různé překážky, v práci i doma, protože jste zažili a pochopili, co Vám chce říci … třeba takový Parkur – však si to zkuste sami, Na vlastní kůži.

Pro ilustraci vlivu equiterapie přikládám odkaz na anglický článek o pomoci koní při integraci amerických válečných veteránů: http://www.horsechannel.com/horse-news/2015/09/how-horses-help-warriros-in-transition.aspx

Tagy:
Etologie řízení
Pomáhám uchopit podstatu, esenci i zdánlivě složitých, nehnutelných věcí a najít způsob, jak je změnit. Mým darem je osvětlit situaci, ukázat cestu a podpořit, dokud není hotovo. Vidět a dojít dál. Můj příběh si přečtěte zde >>> Sebepoznávací pohádky jsou tady >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů