Pasti bilancování – Jak držet své kormidlo

Osobní bilancování - Pohled zpět, pohled vpřed a rozhodnutí

Možná to tak také máte – ženete se životem, s pevným odhodláním zvládnout to i ono, anebo se jím možná už jen šouráte. Zastavit se pro bilancování? Kdepak! To slovo je podobné balancování a kdo by chtěl spadnout do propasti … Co když se tím bilancováním jen zdržíte a přijdete leda na to, že je to horší, než se zdá a že nevíte, jak dál?

A tak raději zdoláváte jeden milník za druhým, odpalujete míčky, co na Vás život hrne a máte pocit, že to zvládáte … anebo toho máte už tak akorát.

Ať tak, či onak, nedržíte ve svých rukou kormidlo.

Nevíte, kam to běžíte, neřkuli proč. A nemáte strategii hry, jen reagujete na to, co přichází. Přežíváte.

Pohled zpět a pohled vpřed

S novým rokem se pak vždy vyrojí návody na to, jak bilancovat, jak si přát, jak zaměřit svou pozornost. Návody jsou různé, od ezoterických po ty vymakané:

  • Někdy to vypadá, že stačí „správně“ vyslovit své přání a spadne modré z nebe. Spousta radilů přichází se zcela zaručenými postupy, neřkuli rituály, jak si zajistit pozemský ráj a v podstatě jste za truhlíka, patlala a neuměla, když se Vám ten život stále nedaří nahodit do správných kolejí.
  • A pak tu jsou návody zcela racionální. Má dáti – dal. Jsou jistě na místě. I v businessu je základem vize, strategický plán, posléze rozdělený na milníky a doplněný o zdroje (času, peněz, energie), které mají ty milníky naplnit. Že na Vás mluvím kostrbatě? Nu, právě! V tom je totiž ten háček. Jaký? To si povíme za chvilku, vytáhnu na Vás termín SMART.
  • To jsou samozřejmě extrémy. Někde mezi tím leží ten kýžený cíl – zastavit se a říci si, co Vám uplynulý čas dal a co byste chtěli dál :).

Osobní bilancování - Pohled zpět, pohled vpřed a rozhodnutíBilancování je vždy o tom, že se ohlédnete zpět, co život dal a podíváte se vpřed, co byste si tak mohli dalšího přát.

Pasti bilancování

Oba pohledy, tedy pohled zpět i ten vpřed, ovšem mají svá úskalí:

Past viny a Past přemítání

  • U pohledu zpět hrozí Past viny. Honíte svého Bycha: „Býval/a bych měl/a …“. Nebo vznesete ukřivděné „Zač?„. Zacyklíte se v sebe-obviňování nebo spadnete do pozice oběti. Místo poučení ze zkušenosti, tedy místo toho, abyste poporostli a odrazili se pro cestu dál, byste se nejraději někam zahrabali! Škrtli to, vygumovali.
  • S touto pastí se velmi často setkávám při koučinku. Stydíte se sami před sebou a bojíte se soudu mého. Možná jste si už zažili ten pocit, když Vám někdo vpálí otázku: „Proč jsi to udělal/a?“ nebo „Proč se Ti to děje?“ Ty otázky Vás tepou a kutají na místě, kde to bolí jako čert. Bolí to právem – slovíčko „proč“ je v koučinku zakázané, asociuje totiž  pocit viny: Máte to za to!, „Ty, ty, ty!“
  • Pocit viny, sypání si popela na hlavu a sebelítost však málokdy někam vedou – leda k setrvání ve vyšlapaném důlku. Často slouží jako výmluva pro Vás, nebo bič na Vás. Bezesporu berou vzácnou energii pro cestu dál.

Vše je jen zkušenost a k čemu se Vám hodí, to se teprve uvidí. V tuto chvíli nevíme, co je špatně a co dobře. Hlavní je, co si z toho Vy pro sebe vezmete.

  • A tu hrozí další past: Past přemítání. Jdete do extrému – buď své zážitky vůbec nezažijete, prostě nad nimi mávnete rukou,  a ženete se dál, nebo naopak strávíte hodiny bádáním nad životem chrousta. Ani v jednom případě nemáte oč se opřít pro příště.

Past nevím a Past to nedám

  • U pohledu vpřed hrozí Past nevím. Většinou totiž víte přesně, co nechcete. Ale jen nejasně tušíte, co byste chtít mohli. Když už si najdete tu chvilku a zasníte se, následuje Past to nedám.
  • V businessu se pro pohled vpřed používají SMART cíle, které konkretizují tu vizi zachycenou na Vision Board. SMART je zkratka pro pět vlastností definujících ideální cíl: ten je jednoduchý, měřitelný, aspirativní leč dosažitelný a má termín pro „hotovo“.

Že je to kostrbaté? Nu, právě! V upřímné snaze o přesnou definici cíle se může ztratit to hlavní. Co? Náboj. Převáží logika, city ustoupí kalkulu. A kdo by se s nadšením hrnul do pětiletky, že?

  • V koučinku se mi osvědčilo jako klíčové ten cíl vidět, zůstat s ním ve spojení. Spojení se udržuje přes trefné pojmenování (tzv. labelling) toho kýženého cíle. Slova lze doprovodit i obrázkem, který zkratkou vystihne, oč tu běží.

Je dobré mít ten obrázek dále na očích, v duchu hesla „sejde z očí, sejde z mysli“. Cíl začnete vnímat jako dosažitelný a dokonce jako reálný – začnete se už teď v něm vidět. Že ještě není? Pro mysl už ano. Teď už to dáte spíš.

Zkrať to – vezmi si jediný čistý papír a Napiš si to

Jejda, to je pastí. To někam určitě spadnu. Nebo ne? Jde to nějak zjednodušit?

Osobní bilancování - Pohled zpět, pohled vpřed a rozhodnutíJistě! Odrazte se od toho, že mysl myslí v obrazech a do slov si ty obrazy až ex post překládá. Zkuste hravé bilancování – omrkněte ho zde >>>.

Během chvilky lze zkratkou uzavřít své lekce z minula a najít svůj cíl pro příště.

Navíc Vám tato technika dodá právě ten náboj: výdrž a chuť poprat se i s větrnými mlýny. A k tomu Vám přitom stačí jen jeden bílý papír, tužka a pár minut pro sebe.

Tak hezké ohlédnutí a pěkný výhled! Ať se i dnes paralely líbí a pomohou,

Martina Dobešová
Kouč, mentor a pohádkář

O útesech

Máte-li i Vy dávná přání a toužíte překonat svůj útes, neváhejte se na mne obrátit. Možná Vás až udiví, co vše spolu dokážeme. Uvidět a dojít dál.
PhDr. Martina Dobešová
Kouč, mentor a pohádkář
martina@etologierizeni.cz
tel. 724 574 443

Koučink a sebeřízení s vedením paralel, Martina Dobešová
Etologie řízení
Pomáhám uchopit podstatu, esenci i zdánlivě složitých, nehnutelných věcí a najít způsob, jak je změnit. Mým darem je osvětlit situaci, ukázat cestu a podpořit, dokud není hotovo. Vidět a dojít dál. Můj příběh si přečtěte zde >>> Sebepoznávací pohádky jsou tady >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů