Mizí jeden den za druhým a Vy jste stále ještě nezačali. Trčíte ve vyšlapaném důlku. Když se otočíte, řeknete si: „Kdybych v tom září fakt začal/a cvičit, tak dnes už mám jinou figuru.“ Tím předsevzetím může být cokoli: naučit se konečně jazyky, netrčet do noci v práci, začít cvičit jógu, napsat knížku, vyříkat si to s partnerem. Místo úspěchu Vám zbyl pocit marnosti.
Dva měsíce uletí jako nic. A Vy jste v tom svém předsevzetí nijak nepokročili. Trčíte na místě. Ale je to skutečně tak?
Většinou není. Většinou jste si to více roz-přemýšleli. Přišli jste si na to a ono, našli další aspekt, proč Vám to nejde a asi nikdy nepůjde!
Prohloubili jste ten svůj vyšlapaný důlek.
A co víc – jak stojíte dál v tom známém důlku a jen teoreticky zvažujete to a ono, stavíte si kolem sebe zeď. Pokaždé, když vymyslíte argument a neuděláte nic v protiváze, neučiníte žádný krok pro to ho vyvrátit, stane se tento argument cihlou do té Vaší zdi – máte další důvod trčet, kde jste.
A marná snaha vede k pocitu marnosti.
Cítíte se pod psa. Nejen, že vidíte, jak obrovská ta zeď je („To nedám, to není v lidských silách!“), ale už jste ztratili hodně sil. Sílí ve Vás pocit marnosti. Začínáte se pomalu smiřovat s tím, že „já to mám prostě takhle“.
A tahle Vaše zeď se postupně stává zdí obranou.
„Tobě se to řekne! Ale já to mám těžký!“
Fajn, chápu. A co s tím?
Jasné je, že ten, kdo hraje krásně na klavír, musel někdy, nějak začít, třeba s Pec nám spadla a pak cvičit, soustavně, opakovaně. Že ten, kdo umí anglicky, začínal u krkolomného hau-dů-jů-dů a nehodil hned flintu do žita. Ne každý se rodí s talentem, ale dříči mnohdy předčí ty nadané, a to právě pílí a odhodláním. A co víc, co se naučíte, zůstane s Vámi. Můžete dát vale i princi, co taky dnes s princem na běloušovi, že?
Je to jako s jízdou na kole, vzpomínáte? Tak přesně tak probíhá posun vpřed u čehokoli jiného. A je známo, že kdo se jednou na kole naučí, už mu tu dovednost nikdo nevezme.
Jaký? Chcete příklad? Tak třeba si dáte upozornění na 17.00h a začnete každý den v 17.10h odcházet z práce. Nebo pokaždé, když přijdete domů, obejmete manželku. Nebo pokaždé, když se děti koupou, zasednete ke klavíru a dáte si svých deset minut. Že je to drobnost, zrnko písku? I zrnko mění poměr vah.
„Zlozvyk nevyhodíš oknem; je ho třeba vyprovodit po schodech.“ Mark Twain
A jak to vím? Z praxe, jak jinak, já si vše prostě musím osahat na přímo, Na vlastní kůži (v tomto ebooku zdarma najdete trefnou metaforu pro zdolávání překážek, mrkněte na kapitolu „Parkur“).
Tak třeba teď tlačím káru, podporuji kohosi. A ten mne zasypává spoustou argumentů, obav a úvah. Chápu to, je to nový terén, který si musí osahat, srovnat si to. Přešlapuje na místě a chce po mě, ať tlačím víc. Touží po princi, asi … Fajn, a co i táhnout? „Haló, haló, já to tu tlačím, seč můžu, dávám do toho fůru energie, zkus i Ty táhnout, prosím!“ … Přešlapuje na místě a pak se odvážně chytá lana, cituji:
„Ahoj, musela jsem se vrátit ke Tvému kurzu návyků, protože jsem zjistila, že od práce utíkám, dělám soustu jiných věcí a nemohu se pohnout z místa. Není mi nic dost dobré. Tak jsem to prověřila, začala jinak a vypadá to, že jsem na dobré cestě. Pa.“
Kurz Věčný začátečník si můžete objednat zde >>>, mrkněte, zkoukněte a neváhejte, investice se vrátí už jen tím, že máte v balíčku hodinu koučinku se mnou zdarma. Prozkoumejte a zkuste. Já se budu na Vás těšit v kurzu.
Ať se i dnes paralely líbí a pomohou,
Martina Dobešová
Máte-li i Vy dávná přání a toužíte překonat ten svůj útes, neváhejte se na mne obrátit, napište mi na martina@etologierieni.cz. Jak probíhají konzultace na Vaše dilema, tedy jak zdolat svůj útes či jak jít na Jezinky, se dozvíte zde: etologierizenicz/koucink/. Možná Vás až udiví, co vše spolu dokážeme. Uvidět a dojít dál
PhDr. Martina Dobešová, PhD.
Kouč, mentor a pohádkář